Güneş Enerjisi Hakkındaki Bilinen Yanlışlar

Güneş enerji sistemleri çok yaygın olmasına rağmen güneş enerjisi hakkında yanlış bilinen bazı söylemler vardır. İşte bu yanlış bilinen söylemler ile gerçekler;

Söylem:Güneş panelleri soğuk iklimlerde iyi çalışmaz

Gerçek:Çoğu güneş paneli aslında soğuk, güneşli koşullarda en iyi şekilde çalışır. İletkenlik, soğuk havalarda artar , elektrik akışını daha verimli hale getirir, daha yüksek sıcaklıklar ise panellerin verimliliğini azaltabilir. Güneş panelleri daha sıcak hale geldikçe aynı miktarda ışıktan daha az güç üretirler .

Söylem: Güneş enerjisi daha verimli olacak, bu yüzden satın almak veya kurmak için beklemeliyim.

Gerçek: Birçok şirket güneş panellerinin verimliliğini artırmak için çalışıyor olsa da, güneş panelleri için mevcut teknoloji verimlilikleri uzun süredir doygunluk seviyesinde hareket etmektedir. Gelecekteki panellerin potansiyel verimlilik kazanımları, bugün kurulmaya hazır olan panellere kıyasla küçüktür.

Söylenti: Güneş panelleri güneşin açısını izlemek için bir izleme sistemi gerektirir.

Gerçek: Paneller kurulduğunda, güneş ışığını en üst düzeye çıkarmak için konumlandırılırlar, yani izleme sistemleri gerekli değildir. Bazı yeni güneş panelleri, gün boyunca panelin konumunu değiştirmek için izleme sistemlerini entegre ediyor, ancak ek masraf sınırlı verimlilik kazanımlarına değmemektedir.