İnce Tabaka Yapılı Panel Teknolojisi

İnce-film (amorf) PV panellerinde, PV-aktif bileşeni cama püskürtülür ve bir birim oluşturur, bu teknoloji şoklara ve mikro çatlaklara karşı daha dayanıklıdır.

İnce filmler şu anda global PV panel satışlarının% 10 ila% 15’ini oluşturmaktadır. Üç ana aileye ayrılırlar:

  • amorf (a-Si) ve mikromorf silikon (a-Si / µc-Si), verimlilik% 6-9
  • kadmiyum-tellür (CdTe), verimlilik% 9-11
  • bakır-indiyum-diselenide (CIS) ve bakır-indiyum-galyum-diselenide (CIGS), verimlilik% 10-12

İnce Filmler, cam, paslanmaz çelik veya plastik gibi düşük maliyetli bir destek üzerine mikrometre (μm) aralığında son derece ince fotosensitif materyal katmanları biriktirerek yapılır. Üretilen ilk ince film güneş pili a-Si (amorf silikon)dur. Erken a-Si tek birleşme hücrelerine dayanarak, amorf tandem ve üçlü hücre konfigürasyonu geliştirilmiştir. Daha yüksek verime ulaşmak için, ince amorf ve mikrokristal silikon hücreler, ince hibrid silikon hücreleri olarak da adlandırılan mikromorf hücreleri oluşturmak üzere birleştirilmiştir.

Şu anda araştırılan bir başka seçenek, tek kristalli ve amorf PV hücre teknolojisinin birleşimidir. HIT (Intrinsic Thin layer cells ile Heterojunction) teknolojisi, verimliliği arttırmak için ek bir amorf PV hücresi ile kaplanmış bir kristalli silikon hücresine dayanmaktadır.

II-VI yarıiletken bileşikler alanında, Kadmiyum Tellürit (CdTe) ve Bakır-İndiyum-Galyum-Diselenide (CIGS) dahil olmak üzere diğer ince film teknolojileri geliştirilmiştir.

İnce filmlerin başlıca avantajları, nispeten düşük hammadde tüketimi, yüksek otomasyon ve üretim verimliliği, bina entegrasyon kolaylığı ve gelişmiş görünüm, yüksek ortam sıcaklığında iyi performans ve aşırı ısınmaya karşı hassasiyetlerinin düşük olmasıdır. Mevcut dezavantajlar, düşük verimlilik ve sektörün ömür boyu performansına (bozulma) dair sınırlı tecrübesidir.