Evirici Teknolojileri

Bir invertör, güneş panellerinin ürettiği doğru akım (DC) elektriğini elektrikli cihazlarımızın çoğunu çalıştırmak için ihtiyaç duyulan 230V (tek fazlı) veya 400V (üç fazlı) standart değerlere çevrilerek alternatif akıma (AC) dönüştürür.

Evirici, panellerden aldığı enerjinin, sistemin kurulu olduğu ev, ofis, fabrika yerinde tüketilmesini veya yerel şebekeye aktarılmasını / satılmasını da sağlar. Eviricler tek panel dizisinden aldığı elektrik ile çalışabileceği gibi birden fazla panel dizisinden de beslenebilir.

Eviriciler, verimliliği % 99’a varan MPPT (Maksimum Güç Noktası İzleme) yöntemi kullanarak panel DC elektriğini AC’ye çevirmek veya depolamak için kullanırlar. Eviriciler güneş panel veya dizisinin çıkış gerilim-akım seviyelerini takip ederek otomatik çalışmaktadırlar.

Eviriciler herhangi bir güneş enerji sisteminin operasyon merkezi konumunda olup, isteğe bağlı olarak uzaktaki Bluetooth cihazları veya LAN üzerinden yararlı sistem bilgilerini kullanıcıya aktarılmasını sağlar. Nominal güce bağlı olarak eviricler, tek veya üç fazlı elektrik üretirler.

Güneş enerjisi sistemleri için mevcut üç tip evirici vardır. Bunlar;

  • Dizi Eviriciler (Güç optimize edicili veya tek başına)
  • Mikro Eviriciler
  • Merkezi Eviricler (Güç optimize edicili veya tek başına)

Mikro eviriciler ve güç optimize ediciler  “Modül Seviye Güç Elektroniği” veya MLPE (Modul Level Power Elektronics) olarak adlandırılır.