Yenilenebilier Enerji + Depolama Sistemleri Konfugrasyonları Kıyaslaması

Yenilenebilir enerji kaynakları ve depolama sistemlerinin birlikte kullanımı yaygınlaşırken aynı zamanda da DC bağlı sistem mimariside bazı üstün yönleri nedeniyle popüler hale gelmektedir. Bu yönlerin en önemlileri maliyet ve verimliliktir.

· Kırpılan Kayıp Enerjinin Depolanarak Kullanımı

Evirici sistemleri güneş panel dizilerinden gelen gerilim güneş ışımasına bağlı değiştiğinden geniş bir gerilim aralığında çalışmaktadırlar. Bu nedenle belirli bir seviyenin üzeri kırpılmakta ve çok geniş giriş gerilim aralığını destekleme gereksiniminden dolayı tasarım yapısı daha büyük ve karışık olmaktadır. Bu nedenle dizi optimizatörleri ve DC enerji depolama sistemleri bu dezavantajları gidermektedirler.

Özellikle şebeke uygulamalarında kullanılan eviricilerin DC-AC yük oranları 1.25:1 ile 1.5:1 arasında değişmektedir. Bu değer evirici giriş gücü (yani panel dizisi çıkışındaki DC gücün), evirici çıkışında şebekeye gönderilen güce (yani AC güce) oranı diye verilmektedir. DC ve AC güç arasında güneş ışımasına bağlı oluşan bu farkın depolanarak daha sonra DC gücün düşük olduğu bir zaman diliminde evirici tarafından AC’ye dönüştürülmesi ile kazanç elde edilecektir.