Elektriki Araç Şarj Sistem Konfügrasyonları

Şebeke gerilimi tek veya üç faz AC (Alternatif Akım) sağlarken, elektrikli taşıt depoları DC (Doğru Akım)  ile çalışan aküler olduğundan DC ile şarj edilmelidirler.

Bir AC şarj noktası, dâhili (aracın içinde yer alan tümleşik) şarj cihazını besler ve bu da AC gücünün DC’ye dönüştürülmesini sağlar, böylece akünün şarj edilmesi sağlanır. Dâhili şarj cihazının boyutu ve kapasitesi, aracın içindeki alan ve üreticinin aracı satması gereken fiyat konularından dolayı sınırlandırılmıştır. Araç içindeki tümleşik şarj cihazı küçük olduğundan, çıkış gücüde genellikle limitli (3-6kW) olacaktır.

Bir hızlı DC şarj cihazı, dâhili şarj cihazını atlayarak onu kullanma ihtiyacı duymadan, aracın aküsüne doğrudan ve güvenli bir şekilde yüksek güç sağlar. Hızlı DC şarj aleti aracın dışındadır ve bu nedenle boyut veya maliyet açısından kısıtlı değildir. DC hızlı şarj cihazları, girişinde genellikle 3 fazlı gücü kullanan,  yüksek çıkış gücü sağlayan akıllı bir teknolojiye sahiptir. Bu nedenle hızlı DC şarj noktaları araç şarj seviyesini batarya durumuna uyacak şekilde ayarlar.