Depolama Sistemi Parametreleri > Kapasite ve güç

Kapasite, bir güneş pilinin, kilowattsaat (kWh) olarak ölçülen toplam elektrik miktarıdır. Çoğu ev tipi güneş pili “istiflenebilir” olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da ekstra kapasiteyi elde etmek için güneş enerjisi depolama sisteminizle birden fazla pili ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Kapasite, pilinizin ne kadar büyük olduğunu söylerken, pilin belirli bir anda ne kadar elektrik sağlayabileceğini size söylemez. Tam resmi elde etmek için, pilin güç yoğunluğunu ((bunlardan enerji çekilebilme oranı)) dikkate almanız gerekir.  Akü C oranı bir aküden çekilen gücün-akımın bir saatlik değeridir. Güç yoğunluğu yüksek akülerde sarj ve deşarj akımları bu değer üzerinden tanımlanır.

Yüksek kapasiteli ve düşük güç yoğunluğuna sahip bir batarya, uzun bir süre için az miktarda elektrik (birkaç önemli cihazı çalıştırmak için yeterli) sağlayacaktır. Düşük kapasite ve yüksek güç yoğunluğuna sahip bir batarya, tüm evinizi çalıştırabilir, ancak sadece birkaç saatliğine kullanılabilir.

Güç Yoğunluğu (Şarj-Deşarj  Akımı) Tipik Değer Formul Akım Şarj/Deşarj Süresi
10C 100Ah 10X100A 1000A 6 dakika
5C 100Ah 5X100A 500A 12 dakika
3C 100Ah 3X100A 300A 20 dakika
2C 100Ah 2X100A 200A 30 dakika
1C 100Ah 1X100A 100A 1 saat
C/2 100Ah 100A/2 50A 2 saat
C/3 100Ah 100A/3 33A 3 saat
C/5 100Ah 100A/5 20A 5 saat
C/10 100Ah 100A/10 10A 10 saat

Deşarj derinliği (DoD)

Çoğu güneş pili, kimyasal bileşimleri nedeniyle her zaman bir miktar şarj bulundurmak zorundadır. Bir pilin şarjının yüzde 100’ünü kullanırsanız, kullanım ömrü önemli ölçüde kısalır.

Bir akünün deşarj (Deep Of Dicharge-DoD) derinliği, kullanılan batarya kapasitesine karşılık gelir. Çoğu üretici, en uygun performans için maksimum bir DoD belirlemektedir. Örneğin, 5 kWh’lik bir pil yüzde 90’lık bir DoD’ye sahipse, yeniden şarj etmeden önce 4,5 kWh’dan fazla pil kullanmamalısınız. Genel olarak, daha yüksek bir DoD, pilinizin kapasitesinden daha fazlasını kullanabileceğinizi yani boşa kapasite harcamamayı gösterir.

Dönüşüm Verimliliği

Bir pilin dönüşüm verimliliği, kullanılabilen depolanmış enerjinin, depolamak için harcanan enerji miktarına oranıdır. Örneğin, bataryanıza 10 kWh elektriği beslerseniz ve yalnızca 9 kWh’lik faydalı elektrik geri alırsanız, batarya yüzde 90 dönüşüm verimliliğine sahiptir (9 kWh / 10 kWh =% 90).

Ömür ve garanti

Ev enerji depolamasının çoğu kullanımı için, pil günlük olarak “şarj-desarj” döngüsünü bir kez yapacak. Pilin şarj tutma yeteneği, şarj-deşarj döngüsünün sayısı artıkça düşmektedir. Buda zamanla kapasitesinin azalması demektir.  Etkin bir güneş enerjisi depolama sistemi belirli sayıda döngü ve / veya yıllarca faydalı ömrü garanti eden bir pil yapısına sahip olmalıdır.  Bunun için güneş enerjisi depolama sisteminde kullanılan piller için örneğin 7000 döngü, 10 yıl %70 kapasite garantisi gibi teknik değerler verilmektedir.

Üretici firma

Birçok farklı kuruluş türü, otomotiv şirketlerinden teknoloji şirketlerine, güneş pili ürünlerini geliştiriyor ve üretiyor. Enerji depolama pazarına giren büyük bir otomotiv şirketi, muhtemelen daha uzun ürün üretim tarihine sahip olsa da, en devrimci teknolojiyi sunmayabilirler. Bunun aksine, bir teknoloji başlangıcı yepyeni bir yüksek performansa sahip bir teknolojiye sahip olabilir, ancak pilin uzun süreli işlevselliğini kanıtlamak için daha az bir sicil kaydı olabilir. Yeni bir ürünü veya uzun bir geçmişi olan bir üretici tarafından üretilen bir bataryayı seçmeniz, önceliklerinize bağlıdır. Her ürünle ilgili garantilerin değerlendirilmesi, önemlidir.

Güneş enerji depolama teknolojisi ve elektrikli araç depolama bataryaları çok benzerdir. Her ikisi de gelişmiş pilleri kullanarak sera gazı salınımını azaltabilen daha verimli ve sürdürülebilir ürünler üretiyor.

Elektrikli araçlar daha popüler hale geldikçe, daha fazla şirket batarya geliştirmek için önemli araştırma ve geliştirme fonları ayırıyor ve enerji depolama işine doğru genişliyor.