Şebeke Bağlantılı (On-Grid) Güneş Enerji Sistemleri

Şebeke bağlantılı sistemlerde evirici birimi şebeke gerilimi parametrelerini (gerilim, frekans, güç faktörü) kullanarak şebeke ile eş-uyumlu çıkış üretmektedir. Şebekenin kesilmesi durumunda evirici çıkışını kesmektedir.  Bu sistemler en yaygın kullanılan sistemlerdir.

  • Güneş Paneli, güneş enerjisini DC elektriğe çevirmekte,
  • DC elektrik enejisi, AC elektriğe (220V, 50Hz) çevrilmek üzere Eviricilere iletilmekte,
  • Elektrikli Ev Aletlerinin çalıştırılması için ihtiyaç duyulan AC elektrik evirici tarafından üretilmektedir,
  • Güneş enerjisi ile üretilen elektriğin ihtiyacı karşılayamaması durumunda, enerji farkı Şebekeden alınmakta,
  • Güneş enerjisinden üretilen enerjinin ihtiyaçtan fazla olması durumunda, ihtiyaç fazlası ana şebekeye iletilir.
  • Şebekeye enerji vermek ve alma durumu için kullanılan elektrik sayaçları çift yönlü Elektrik Sayaçları (bi-directional counter) kullanılmaktadır.

Şebeke Bağlantısız (Off-Grid) Güneş Enerji Sistemleri

Şebeke bağlantısız sistemler; aynı zamanda otonom veya izole/ada sistemleri olarakda adlandırılmakta olup şebekenin olmadığı, şebeke hattının taşınmasının zor ve maliyetli olduğu, şebeke kesintilerinin sık olduğu bölgeler için tercih edilen sistemlerdir.

Şebeke bağlantısız sistemlerde güneş enerjisinin doğrudan güneşten üretilemediği zaman dilimlerinde enerji ihtiyacının karşılanması için enerji depolama sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şebeke bağlantısız sistemler; elektrikli araç sarj sistemi, kamp enerji sistemi,  şelterlerin enerjilendirilmesi,  sokak ve trafik ışıkları, ölçüm cihazları (meteorolojik, GSM) için kullanılabileceği gibi aynı zamanda ev, işyeri ve fabrikalar için şebeke yedeği ve/veya alternatifi olarak kullanılmaktadır.

Güneş Panelleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız.