Güneş Enerjisi Sistemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S: Fotovoltaik (güneş enerjisi) veya “PV” nedir?

C: Kelimenin kendisi, fotovoltaik (PV) veya güneş enerjisi teknolojilerinin nasıl çalıştığını açıklamaya yardımcı oluyor. İlk olarak 1890’da kullanılan kelime iki bölümden oluşuyor: Photo (foto), Yunanca ışık anlamına gelen Phos ve Volt ise elektrik çalışmasında öncü olan Alessandro Volta (1745-1827)dan gelen bir ölçüm birimi volt kelimelerinden gelmektedir. Yani, fotovoltaik kelimesi tam anlamıyla ışık elektriği olarak çevrilebilir.

S: Güneşten nasıl elektrik alabiliriz?

C: Bazı silikon türleri gibi belirli yarı iletken malzemeler güneş ışığına maruz kaldıklarında, az miktarda elektrik üretirler. Bu süreç fotoelektrik etki olarak bilinir. Fotoelektrik etki, ışığa tepki olarak bir metalin yüzeyinden elektronların yayılması veya püskürtülmesi anlamına gelir.

Güneş ışığı fotonlardan (güneş enerjisi parçacıklarından) oluşur. Fotonlar, güneş spektrumunun farklı dalga boylarına karşılık gelen çeşitli miktarlarda enerji içerir. Fotonlar bir PV hücresine çarptığında, yansıyabilir, emilebilir veya doğrudan geçebilirler. Sadece emilen fotonlar elektrik üretir. Bu olduğunda, fotonun enerjisi, PV hücresinin bir atomunda bir elektrona aktarılır.

Yeni enerjisiyle elektron, yarı iletken malzemenin bir atomundaki normal konumundan kaçar ve elektrik devresindeki akımın bir parçası haline gelir.

S: Bir fotovoltaik (PV) sisteminin bileşenleri nelerdir?

C: Bir PV sistemi farklı bileşenlerden oluşur. Güneş panelleri, üretilen enerjinin doğru akım (DC) kaynağı olan yarı iletken malzemelerdir. Güneş enerjisi sistemleri, güneş panelleri, eviriciler, kablolar ve montaj mekaniğinin birleştirilmesiyle oluşturulur. Güneş enerjisi sistemleri birkaç yüz kilowatt’lık ihtiyacı sağlayan sistemlerden  megawatt’lara kadar değişebilen modüler sistem yapılardır.

 S: Evirici nedir?

C: Evirici, güneş panellerinin ürettiği doğru akım (DC) elektriğini elektrikli cihazlarımızın çoğunu çalıştırmak için ihtiyaç duyulan 230V (tek fazlı) veya 400V (üç fazlı) standart değerlere çevrilerek alternatif akıma (AC) dönüştürür.

S: Güneş enerji sistemi ömrü ne kadardır?

C: İyi tasarlanmış, kurulmuş ve bakımı yapılmış bir PV sistemi, 20 yıldan uzun bir süre faaliyet gösterebilir. Temel PV modülü  hiçbir hareketli parçaya sahip değildir ve 30 yıldan fazla ömre sahip olabilir. PV sisteminizin ömrünü ve etkinliğini sağlamanın ve uzatmanın en iyi yolu, doğru şekilde kurulumunu ve bakımını yapmaktır. Deneyimler, çoğu problemin zayıf veya özensiz sistem kurulumu nedeniyle oluştuğunu göstermiştir.

S: Evime güç sağlamak için Güneş Enerji Sistemi (PV) kullanabilir miyim?

C: Güneş enerji sistemi, evinizin ışıkları, soğutma sistemleri ve ev aletleri dahil tüm elektrik sistemlerine güç sağlamak için kullanılabilir. Günümüzde PV sistemleri geleneksel ve geleneksel olmayan evlere kolayca monte edilebilir. En yaygın uygulama, panelleri güneye bakan bir çatıya veya duvara monte etmektir.

S: İşletmemize güç sağlamak için fotovoltaik (PV) kullanabilir miyim?

C: Güneş enerjisi sistemleri elektrikli araç şarj, kamp enerji sistemi, sığınak, sokak ve trafik ışıkları, meteorolojik ölçüm istasyonlar ve ayrıca ev, ofis ve fabrikalar için yedek ve / veya alternatif olarak enerji kaynağı için kullanılmaktadır. PV sistemleri ticari binalar için neredeyse akla gelebilecek her yapıya harmanlanabilir.

S: Soğuk bölgelerde güneş enerji sistemi kullanmak doğru mu?

C: Bir fotovoltaik (PV) sistem, günün çoğunda veya tümünde güneş ışınlarına engelsiz erişime ihtiyaç duyar. Sistemin gölgelenmesi enerji çıkışını önemli ölçüde azaltabilir. Zorlu iklim ve hava şartları gerçek anlamda bir sorun değildir, çünkü güneş enerji sistemleri zorlu hava koşullarından etkilenmez.  Bazı PV modülleri aslında daha soğuk havalarda daha iyi çalışır.

S: Ne kadar büyüklükteki bir güneş enerjisi sistemine ihtiyacım var?

C: İhtiyacınız olan güneş enerji sisteminin büyüklüğü, ne kadar enerji tükettiğiniz, sistemin kurulabileceği tavanınızın büyüklüğü ve ne kadar yatırım yapmak istediğinizi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ayrıca, güneş enerjisi sisteminden tüm tüketiminizin mi yoksa tüketiminizin bir kısmının mı desteklemesini istiyorsunuz?

Bu konuda Enerjiye enerji uzmanlarımızın ihtiyaçlarınızı belirlemesi ve çözüm önerilerini sunmaları için iletişime geçebilirsiniz?

S: Neden bir PV sistemi satın almalıyım?

C: İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı güneş enerjisi sistemlerini satın almaya karar verirler. Örneğin, bazı bireyler Dünya’nın sonlu fosil yakıt kaynaklarını korumak ve hava kirliliğini azaltmak için güneş ürünleri satın alırlar. Diğerleri ise paralarını bir hizmet sağlayıcısına göndermek yerine, paralarını kendi mülklerine enerji üreten bir gelişme üzerinde harcamayı tercih ederler. Bazı insanlar, elektrikten aldıkları elektrik miktarını azaltma güvencesini severler, çünkü bu, elektrik fiyatlarında gelecekteki artışlara karşı daha az savunmasız hale getirir.

Doğru tasarlanırsa, güneş enerjisi sistemi elektrik kesintisi sırasında güç sağlayabilir, böylece evinize güç güvenilirliği ekleyebilir. Son olarak, bazı bireyler evlerine giden güç hatlarının maliyetinin güneş enerjisi sistemi satın almaktan daha pahalı olduğu bölgelerde tercih edilmektedir.

S: Bir güneş elektrik sistemi nasıl tasarlanır, kurulur ve korunur?

C: Bir fotovoltaik (PV) veya güneş enerjisi elektrik sistemini kendiniz kurabilirsiniz. Ancak, komplikasyonları veya yaralanmaları önlemek için, muhtemelen güneş sistemlerini kurma konusunda tecrübeli saygın bir profesyonel yüklenici ile çalışmak isteyeceksiniz. PV sistemlerinin az hareketli parçaları vardır, bu yüzden çok az bakım gerektirirler. Bileşenler, sıkı güvenilirlik ve dayanıklılık standartlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Ancak, oldukça sofistike elektrik sistemleridir, bu nedenle kurulum genellikle bir elektrik ekipmanı yüklenicisinin bilgi ve deneyimini gerektirir.

S: Bir güneş enerjisi sisteminin maliyeti ne kadardır ve elektrik faturalarında ne kadar tasarruf edeceğim?

C: Ne yazık ki, tek ya da basit bir cevap yoktur. Ancak bir güneş enerjisi iadesi ve diğer teşvikler bir PV sisteminin maliyetini azaltabilir. Bu maliyet, tek başına bir sistem olup olmadığı, bina tasarımına, sistemin büyüklüğüne ve belirli sistem üreticisine, perakendeciye ve yükleyiciye entegre edilip edilmediği gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

Bir güneş enerjisi sistemi ile ne kadar tasarruf edeceğinizi söylemek de zordur, çünkü tasarruflar elektrik için ne kadar para harcadığınızı ve kurulacak sistem mimarisine bağlı olarak ne kadar enerji üretip kullanabildiğinize bağlıdır.

Enerjiye enerji uzmanlarımızla iletişime geçerseniz ihtiyacınız ve şartlara göre değerlendirme ve analizler yapılarak size cevap verilecektir.

S: Net Ölçme Nedir?

C: Net Ölçüm (Net Enerji Ölçümü ), güneş panellerinden üretilen ihtiyaç fazlası enerjiyi elektrik şebekesine satabilmesini sağlayan işlemdir. Şebekeye aktarılan ihtiyaç fazlası daha sonra, güneş enerjisi üreticisinin, güneş panellerinden enerji üretemediği gece boyunca bu sattığı krediyi kullanabilir.

Net ölçüm, güneş enerjisi üreticileri için çok büyük bir avantajdır ve bir güneş enerji sistemine sahip olma ekonomisinin temelidir. Farklı noktalarda dağıtık yenilenebilir kaynaklardan şebekenin desteklenmesi, şebeke üzerindeki stresi azaltırken aynı anda önemli çevresel faydalar sağlayan bir yapıdır.

S:  “Şebekeye bağlı” güneş sistemi nedir?

C: Şebekeye bağlı bir güneş enerji sistemi, şebeke kablolarına bağlanan bir sistemdir. Bu, güneş panelleriniz yeterli elektrik üretmediğinde (örn. gece boyunca) şebekeden elektrik almanızı sağlar.

S:  Bir karartma meydana geldiğinde güneş enerjisine ne olur?

C: Şebekeye bağlı güneş enerji sisteminde şebeke kesintisi durumunda güneş enerji sistemi kapanacaktır.

Şebeke arızası sırasında güneş enerji sistemi kaybını önlemek için, güneş enerjisinin depolanması için sisteme batarya yedekleme sistemi eklenebilir.